Anasayfa / Siyasal / Kemal Gün, oğlunun kemikleri için açlık grevi yapıyor

Kemal Gün, oğlunun kemikleri için açlık grevi yapıyor

 

Bir baba, oğlunun kemiklerini alabilmek için 88 gün açlık grevi yaptı.

Kemal Gün’ün oğlu Murat Gün, 7 Kasım 2016’da, Dersim’in Hozat ilçesinde devletin düzenlediği hava saldırısında öldürülen 11 DHKP-C’liden biriydi.

Aslında “öldürüldüler” demek hafif kalıyor. Devlet gerillaların bulunduğu sığınakta kimyasal silah kullanmıştı. Kemikleri dahi erimiş, kafatası ve dişler dahi, DNA testi uygulanamayacak kadar deforme olmuştu. Öyle ki, ölenlerin kemiklerinin bile ayrılmasının mümkün olmadığı söyleniyordu.

Ailelerin tek istediği çocukları için bir mezar yeri yapabilmekti. Ancak devlet bunu bile çok gördü. Cenazelerden kalanları ailelere vermedi.

Bunun üzerine 70 yaşındaki Kemal Gün, oğlunun kemiklerini alabilmek için açlık grevine başladı. Dersim merkezde Seyit Rıza heykelinin önünde açlık grevini sürdürmekte olan babanın sağlık durumu her geçen gün kötüleşti. Ve grevin 88. günü, nihayet cenazenin adli tıp tarafından avukata teslim edildiği haberi geldi.

Bir baba, oğlunun cenazesine kavuşabilmek için, ölmeyi göze aldı. Ve ancak, kendi hayatı pahasına, oğlunun ölüsüne sahip çıkabildi. Ve devlet, son derece insani bir talep karşısında bile, ne kadar pervasızca davrandığını bir kere daha kanıtladı.

 

Check Also

Açlık grevleri ve devletin bildik yaklaşımı

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, anadilde savunma ve eğitim hakkı olarak sıralanan üç taleple PKK’li tutsakların …