Anasayfa / Genel / Berkin Elvan davası başladı

Berkin Elvan davası başladı

Haziran direnişi sırasında polisin gaz fişeği ile vurularak öldürülen 15 yaşındaki Berkin Elvan davasının ilk duruşması 6 Nisan’da başladı. Ölümünün ardından yaklaşık 4 yıl geçtikten sonra açılan davada, tek sanık olan polis de tutuksuz yargılanıyordu. Halen Van’da görev yapan katil polis duruşmaya gelmedi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Van’daki aile avukatları, polisin gözlük ve takma olduğunu düşündükleri bir bıyıkla olduğunu belirttiler.

Avukatlar ve Berkin’in ailesi sanığın duruşma salonuna getirilmesini istediler. Avukatların polisi tutuklama talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Ve sonraki duruşma 6 Temmuz’a atıldı.

Bir çok ilin baro başkanlarının ve Alevi örgütlerinin duruşmaya katılma talebi de reddedildi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan “Benim çocuğumu Recep Tayyip Erdoğan öldürttü. Tehdit ediliyorum hala… Bu ülkeye siz adalet getirmediğiniz sürece daha nice Berkinler öldürülür, daha çok çocuklarımız gider” dedi. Baba Sami Elvan da “Adalet var mı, dört yıldır bunu arıyorum. En küçüğünden en büyük rütbesine kadar, herkesin yargılanmasını istiyorum” dedi.

Check Also

arka-logo

Dergimiz çalışanları yargılanamaz

Dergimiz Proleter Devrimci Duruş çalışanlarının yargılanması, 20 aralık günü gerçekleşen mahkemede devam etti. Mahkeme heyetinin …

ankara-katliami-davasi1

10 Ekim Ankara katliamının ilk duruşması

Ankara katliamı davasının ilk duruşması, 7-11 Kasım günleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.  2015 yılının 10 Ekim …