Anasayfa / Genel / 10 Ekim Ankara Katliamı duruşması

10 Ekim Ankara Katliamı duruşması

katili-taniyoruz

10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen Ankara Katliamı’nın davasının ikinci grup duruşmaları 6 Şubat günü görülmeye başlandı.

İlk duruşmada sanıkların ifadeleri ve tavırları, katliamda devletin ne kadar büyük bir sorumluluk taşıdığını ortaya koymuştu. Bu defa söz katliamın tanıklarındaydı. Aileler, avukatlar ve katliamdan sağ kurtulan yaralılar, “Katilleri yargılamaya asıl şimdi başlıyoruz” diye açıklama yaptılar. Duruşma sırasında verdikleri ifadelerde, saldırının gerçekleştiği anı, sonrasında devletin saldırısını, yaralıların üzerine bile gaz sıkıldığını; bütün bu tablonun, saldırıda devletin payını ortaya koyduğunu anlattılar. Ve katliamda sorumluluğu olan kamu görevlilerinin de yargılanması gerektiğini söylediler.

Katliam sanıklarının ailelere karşı saldırgan tutumu bu duruşmada da sürdü. Aileler sanıkların pervasızlığına karşı tepki gösterince, polis yine ailelere saldırdı.

Mahkeme süreci de, tıpkı katliam günü gibi, saldırganların pervasızlığı, saldırıya uğrayanların devlet şiddetiyle karşılaşması biçiminde devam ediyor. Bir sonraki duruşma Mayıs ayına ertelendi.

Check Also

demirtas-yuksekdag

HDP’ye saldırılar sürüyor

HDP’nin eşbaşkanları dahil toplam 12 milletvekili hapiste. Kazandıkları belediyelere “kayyum” atandı, birçok belediye başkanı, meclis …

57kapak

Umutsuzluğa yer yok BİZ KAZANACAĞIZ!

Her yeni yıla yeni umutlarla girilir. Umut insana dairdir. Şairin dediği gibi “umutsuz yaşanmaz.” Onun …