Anasayfa / Genel / Gazeteciler tutuklanıyor

Gazeteciler tutuklanıyor

gazetecilere-ozgurluk

Türkiye, tutuklu gazeteci sayısı ile dünyada bir numaraya yükseldi. Ama hala gazeteciler tutuklanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Redhack tarafından açığa çıkartılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerini haber yaptıklarından dolayı, 6 gazeteci daha gözaltına alındı. 25 Aralık 2016’da gözaltına alınan gazeteciler, çeşitli örgütlere üyelikle suçlanarak tam 24 gün gözaltında tutuldu.

Bu uzunlukta gözaltı süresi bir cezalandırma ve yıldırma yöntemiydi. Gözaltına alınan gazetecilerden ETHA sorumlusu Derya Okatan bu durumu protesto etmek için açlık grevi yaptı.

24 gün sonrasında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen gazetecilerden Derya Okatan, Yolculuk gazetesi yazı işleri müdürü Eray Sargın ve kapatılan DİHA çalışanı Metin Yoksu serbest bırakılırken; BirGün çalışanı Mahir Kanaat, DİHA’nın haber müdürü Ömer Çelik ve Diken eski editörü Tunca Öğreten tutuklandı

 Bu üç gazeteciyi tutuklatan 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin daha önce Ahmet Şık için de tutuklama kararı çıkaran mahkeme olduğu ortaya çıktı.

Check Also

Her şeye rağmen Taksim

1 Mayıs; işçi emekçilerin birlik-dayanışma-mücadele günü. Türkiye’de 1 Mayıs denince, İstanbul-Taksim akla gelir. Her 1 …

Yaşasın Taksim sevdamız

İstanbul’da yine iki 1 Mayıs. Biri politik bir anlamı olan Taksim, diğeri ise sınıf mücadelesini …