Anasayfa / Devrimci Sendikal Birlik / Asgari ücret düşüyor

Asgari ücret düşüyor

asgari-ucret

Hükümet, seçim öncesi vaadetmek zorunda kaldığı 1.300 TL asgari ücreti, adım adım geri alıyor.

Asgari geçim indirimiyle birlikte yeni yıldan itibaren 1300 TL’ye çıkan asgari ücretten “gelir vergisi” artırılarak kesinti yapılacak. Ücretler 1.300 TL olunca, asgari ücretlinin gelir vergisi dilimi de değişti. Buna göre Ekim ayından itibaren asgari ücretliden yüzde 15 değil, yüzde 20 gelir vergisi alınacak. Bu da asgari ücretten kesilen gelir vergisi miktarını 86.5 TL’den 156.5 TL’ye çıkması anlamına geliyor. Yani Ekim ayından itibaren asgari ücret 1107 TL’ye düşmüş olacak.

Buna bir de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) “otomatik katılım” da eklenince, asgari ücret daha da eriyecek. Çünkü BES ile 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamından, aylık 100 TL otomatik olarak kesinti yapmayı hedefliyorlar. Böylece asgari ücretlinin eline 1007 TL geçecek.

Büyük tantanalarla 1.300 TL yapılan asgari ücret, AGİ’nin de içine alınmasıyla aşağıya çekilmişti. Şimdi ise “üst vergi dilimi”ne alınıyor, ardından zorunlu BES kesintisi yapılarak gaspediliyor. Oysa resmi rakamlarla bile açlık sınırı 1.300 TL’nin üzerinde.

Patronlara kaynak aktarmak için yasa üzerine yasa çıkartan hükümet, işçi ve emekçinin çok sınırlı asgari ücret zammını da bu şekilde yokediyor.

 

Check Also

EMIS-birlesik-metal

Metal işçileri yolu gösterdi; GREV YASAĞI GREVLE KALDIRILIR

Birleşik Metal-iş sendikasına üye işçilerin grevi, başlar başlamaz Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı. İşçiler yasağı tanımadılar …

projeniz-degiliz

Demokratik lise talepleri

Faşist gerici-şoven ders programları kaldırılmalı, liselerde her türlü gerici-faşist kadrolaşma dağıtılmalıdır. Özgür düşünce ve yaratma …